سوغاتی های استانبول

۱۳۹۷ ۲۲ مهر

راحت الحلقوم ترکی

یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین سوغاتی های استانبول بدون شک راحت الحلقوم یا لوکوم است. این شیرینی های کوچک و خوشمزه در اندازه ها، رنگ ها و طعم های بسیار متنوعی وجود دارند و بهترین سوغاتی برای دوستان و عزیزانتان خواهند بود. طعم های پسته ای، گلاب، دارچین، پرتقالی و لیمویی از جمله محبوب ترین طعم های راحت الحلقوم هستند. از آن جا که راحت الحلقوم جزء معروف ترین سوغاتی های استانبول است به هر فروشگاهی که سر بزنید این شیرینی ها را در جعبه های شکیل و بسیار زیبایی برایتان بسته بندی می کنند که برای هدیه دادن و سوغاتی دادن مناسب تر و زیباتر می شود.

 

 

نظر قربانی 

ترکیه در همسایگی کشور ما قرار دارد و این نزدیکی باعث اشتراکات فرهنگی زیادی شده است. همه ما کم و بیش با نظر قربانی آشنا هستیم، مهره هایی کوچک و اغلب آبی رنگ به نام نظر قربانی که برای دفع چشم زخم و انرژی های بد و منفی استفاده می شود. جالب است بدانید که در کشور ترکیه هم این نظر قربانی ها که اختصارا نظر نامیده می شوند بسیار رایج و متداول هستند و شاید بیشتر از ما به این اشیاء اهمیت می دهند. در اکثر مغازه ها، فروشگاه ها و خانه های استانبول که بروید می توانید این نظر قربانی ها را در شکل ها و اندازه های مختلف ببینید که در گوشه ای آویزان شده اند. در خیابان های توریستی و فروشگاه های مختلف می توانید اشکال مختلف نظر قربانی را ببینید که در شکل جاکلیدی، آویز، مگنت، دستبند، گوشواره و … به فروش می رسند. از آن جا که این نظرقربانی ها اغلب قیمت زیادی ندارند می توانید به تعداد زیاد و با صرف هزینه ای به صرفه برای دوستان و عزیزانتان خریداری کنید.

 

 

 

گلیم و فرش های دستبافت ترکی

اگرچه هیچ چیز به پای فرش دستباف ایرانی نمی رسد اما فرش و گلیم دستبافت ترکی هم جزء مشهورترین سوغاتی های استانبول هستند و طرفداران زیادی هم دارند. در فرش فروشی های استانبول می توانید فرش و گلیم سنتی را در طرح ها و نقش و نگارهای زیبا و رنگارنگ ببینید که هم به عنوان تابلوی دیواری و هم به عنوان فرش و زیرانداز استفاده می شوند. گلیم و فرش دستبافت درست مثل ایران قیمت بالایی دارند و بسیار نفیس و باارزش هستند. با این حال فرش و گلیم ماشینی هم در استانبول به فروش می رسد که قیمت پایین تری دارند و در دسترس تر هستند. بنابراین ابتدا به این فکر کنید که دنبال چه محصولی با چه قیمتی هستید و بعد به دنبال فرش و گلیم مورد نظرتان بروید. فرش های ماشینی ترکی کیفیت بسیار خوبی دارند و به دلیل تنوع نقش و نگارشان طرفداران زیادی هم دارند. بنابراین می توانید یک قالیچه یا فرش دستبافت یا ماشینی از بازارهای استانبول خریداری کنید و برای خود یا عزیزانتان سوغاتی ببرید. فقط وزن بارهایتان را در هم مدنظر داشته باشید تا هنگام سوار شدن به هواپیما با مشکل اضافه بار مواجه نشوید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.