جاذبه های شیراز

۱۳۹۷ ۲۳ دی

آرامگاه کوروش کبیر

آرامگاه کوروش بزرگ که مقبره کوروش دوم هخامنشی ملقب به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر است، بنایی بی‌پیرایه ولی با معماری منحصربه‌فرد، در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد است. قسمت‌های پایینی آرامگاه از سنگ‌هایی تشکیل شده بود که به شکل مربع بریده شده بودند و در کل یک قاعده مستطیلی شکل را تشکیل می‌دادند.بالای آرامگاه یک اتاق سنگی بود که یک سقف و یک در داشت و به قدری باریک بود که یک مرد کوتاه قد به‌سختی می‌توانست داخل اتاق شود. در داخل اتاق یک تابوت طلایی وجود داشت که پیکر کوروش را در داخل آن قرار داده بودند.

 
 
 

تخت جمشید

بنای تاریخی تخت جمشید متعلق به دوره هخامنشی با مساحت 135000 مترمربع در شمال شهرستان مرودشت، 55 کیلومتری شمال شرقی شیراز واقع گردیده است. این مجموعه که با نام های دیگر از جمله پرسپولیس و پارسه هم مشهور است تماما از سنگ بوده و شامل 7 کاخ تاریخی می باشد که برجسته ترین آنها کاخ آپادانا نام دارد. کاخ های طرف شرقی مجموعه در دامنه کوه رحمت و سه طرف دیگر درون جلگه مرودشت واقع شده است.  

 

 

مسجد نصيرالملك شیراز

بنای نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز با مساحت 2890 مترمربع و زیر بنای 2216 مترمربع از زیباترین مساجد ایران محسوب می شود. این مسجد در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی امام زاده شاهچراغ واقع گردیده است. مسجد نصیر الملک متعلق به دوره قاجار دارای دو شبستان شرقی و غربی و صحن وسیعی در سمت شمال می باشد که به دلیل کاشی کاری و مقرنس کاری خاص و ترکیب رنگ متفاوت شهرت خاصی یافته است. این مسجد به نام مسجد صورتی نیز شناخته می شود.  

 

 
 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.