حقایق جالب در مورد تفلیس

۱۳۹۷ ۲۲ مهر

 اولین چاپخانه در تفلیس

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد تفلیس تاسیس نخستین چاپخانه در این شهر است. در ابتدای قرن هجدهم، واختانگ ششم، جانشین شاه کارتلی نخستین چاپخانه را در شهر تفلیس تاسیس کرد. در سال ۱۷۰۹ اولین کتاب که یک انجیل بود در تفلیس چاپ و منتشر شد و در سال ۱۷۱۲ این چاپخانه مبادرت به چاپ دومین کتاب به نام شوالیه پلنگینه پوش، که یک حماسه مشهور گرجی نوشته شوتا روستاولی است منتشر شد. ساختمان این چاپخانه در حد فاصل کلیسای آنچیسخاتی و کلیسای جامعه سیونی قرار دارد. امروزه آن چه که از این چاپخانه قدیمی به جا مانده است به عنوان یادبود نخستین چاپخانه تفلیس در نظر گرفته می شود.

 

 

 

 اولین تمبر پستی در کل امپراتوری شوروری در شهر تفلیس چاپ شد

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد تفلیس چاپ نخستین تمبر پستی است. در سال ۱۸۵۷ تمبر پستی Tbilisi Unica چاپ و منتشر شد. جالب است بدانید که این تمبر نه تنها اولین تمبر پستی گرجستان، بلکه اولین تمبر در کل امپراتوری شوروری به حساب می آمد.

 

 

یک آتشکده قدیمی در این شهر وجود دارد

همان طور که گفتیم تفلیس تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و توسط قدرت های مختلف منطقه بارها مورد حمله قرار گرفته است. یکی از قدرت ها ایران قدیم بوده است: زمانی که ایران به تفلیس حمله کرد همراه با خود مذهب آن زمانشان یعنی آئین زرتشتی را هم به تفلیس آوردند. آن ها حتی یک آتشکده در این شهر ساختند که هنوز هم ویرانه های آن در خیابانی گومی در شهر قدیم تفلیس وجود دارد. این آتشکده امروز یکی از جاذبه های تاریخی تفلیس به شمار می رود.

 

 
 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.